ISRAEL TRUTH TIMES

A blog dedicated to investigating events as they occur in Judea and Samaria, in Israel and in the world, and as they relate to global powers and/or to the Israeli government, public figures, etc. It is dedicated to uncovering the truth behind the headlines; and in so doing, it strives to do its part in saving Judea and Samaria, and by extension, Israel and the Jewish People, from utter destruction at the hands of its many external and internal enemies.

Monday, January 12, 2009

Fwd: Summary Ichud Leumi meeting-כינוס איחוד לומי מוצ"ש-סיכום---------- Forwarded message ----------
From: eli7 <eli7@womeningreen.org.il>
Date: 2009/1/12
Subject: Summary Ichud Leumi meeting-כינוס איחוד לומי מוצ"ש-סיכום
To: eli7 <eli7@womeningreen.org.il>


From: Nadia & David Matar [mailto:nmatar@netvision.net.il]
Subject: Summary Ichud Leumi meeting-כינוס איחוד לומי מוצ"ש-סיכום

 

 

ENGLISH TEXT FOLLOWS HEBREW

 

בס"ד                                                                               11/1/09

 

הכנס הראשון של פעילי האיחוד הלאומי

שאורגן ע"י פורום נשים למען האיחוד הלאומי-

 התכנס במרכז הישראלי

 

כמאה פעילים מרחבי הארץ הגיעו (שלשום) מוצאי שבת פרשת ויחי, ל"מרכז הישראלי"  בירושלים לכנס תכנון ועבודה להצלחת האיחוד הלאומי בבחירות הקרובות.

 

פתחו את הערב נציגות פורום הנשים יהודית קצובר, מייסדת ומנהלת תוכנית הוראה בקרית ארבע חברון, רחל סילבצקי, יו"ר אמונה לשעבר ונדיה מטר, יו"ר נשים בירוק, בהדגישן שהאיחוד הלאומי היא התנועה היחידה שחרטה על דגלה את נושא ארץ ישראל. רק האיחוד הלאומי נותן מענה לאיום של אויבים מבית ומחוץ המתכננים את חורבן ההתיישבות ביו"ש והקמת מדינה פלשתינית שתאיים על עצם קיומה של מדינת ישראל.

 

יהודית קצובר ציטטה את דברי הרב חרל"פ, שהנקודה העיקרית היא ארץ ישראל וממנה נובע הכל. לא מספיק לדעת את הדברים היא הוסיפה, אלא יש לתרגמם למעשים- להיאחז ולהתרחב בארץ ישראל. אנשי האיחוד הלאומי תמיד בשטח, נענים לכל קריאה, בשדמה, בחומש, בשער המזרח, במאחזים, בדרום, ובכל מקום שארץ ישראל קוראת להם. ב"ה זכינו שקמה מפלגה שמרימה את דגל ארץ ישראל בגאון, אמרה.  זכות גדולה לנו להתגייס להצלחתה שהיא הצלחתנו והצלחת ארץ ישראל. ברשימה מועמדים מצוינים המייצגים את עם ישראל על כל גווניו, דתיים ולא דתיים, שהצליחו להתאחד למען ארץ ישראל. בע"ה נעשה ונצליח!

 

רחל סילבצקי התייחסה לעניין הנשים ולעצם העובדה שכרגע אין נשים ברשימת האיחוד הלאומי .

 

"אנו נשים המרימות את הדגל של ארץ ישראל, שולחות את הבנים והבעלים שלנו, החדורים אמונה ומסירות נפש לארץ ישראל,  לעם ישראל ותורת ישראל, למלחמה בגלל זכותנו כאן.  הבנים והבעלים שלנו, אלה שגורשו מגוש קטיף ואלה שחטפו מכות בעמונה ובית השלום --היום הם נלחמים בעזה, הבנים הכתומים נושאים בעול, ומשלמים מחיר כבד. הלוואי שיחזרו כולם בשלום, בע"ה.

בהתייחסה לתפילת חנה אמרה סילבצקי: תראו את כושר השכנוע, אנו הנשים יודעות איך לבקש את מה שאנו רוצות בצורה מיוחדת, אפילו מול הקב"ה. יש לאישה בינה מיוחדת, הבנה פסיכולוגית, ואולי זה מקורו של כושר השכנוע .

לא צריך שררה בשביל השכנוע זה. צריך עשייה והשתדלות לא צריך פרסום כדי להצליח במשימות.

לא צריך להיות בכנסת, אפשר להיות, אבל לא צריך שררה ופרסום כדי שאישה תוכל לעשות עבודה משמעותית.

 

ועוד נקודה מרכזית היא הוסיפה: בסולם הערכים שלי, הכבוד העצמי שלי כבן אדם אומר שקודם כל צריך להזדהות עם החזון של המפלגה שאני מצביעה לה ועם הרשימה שלה ושכל השאר תופס מקום משני.

 

והרשימה שלנו מצוינת. עבדתי כעוזרת של כצ'לה כשהייתי  צעירה כשבנה את הישיבה בבית אל, ואין מישהו יותר מסור, בעל חזון ובעל כושר מנהיגות ועשייה ממנו. ב"ה שהוא מוכן להנהיג. ... אני לא בוחרת מפלגה לפי מספר הנשים שבה. אני לא רק אישה , אני יהודית, לאומית ודתית. ואני רוצה לבקש מכולן ללכת בכוח הנשי הזה ,בעבודה הנשית ובתבונה הנשית,ובע"ה נצליח.

 

ח"כ פרופ' אריה אלדד הלהיב את הציבור בדבריו המעודדים , החזקים והמשכנעים. הוא סיפר על האיחוד המבורך בין התנועות תקומה, התקווה, מולדת וארץ ישראל שלנו.

 

ח"כ אלדד הסביר למה מכל התנועות הרצות לכנסת רק האיחוד הלאומי יפעל, בלא סייגים ובלא פשרות, למען ארץ ישראל ונגד הקמת מדינה פלשתינית.

 

אלדד אמר שיש עבודה רבה. משיחות עם הציבור הלאומי הוא התרשם שעדיין לא כולם מודעים לקיומו של האיחוד הלאומי. הוא משוכנע  שבימים הקרובים, כאשר יעלה הקמפיין "לא לפחד כלל" הדברים יתבהרו ובסקרים מספר המנדטים לאיחוד הלאומי יעלה עוד יותר. הוא ציין שכל מי שכן מודע לקיומו של האיחוד הלאומי מתלהב, מגלה מעורבות ונכונות לפעול. יש אנחת רווחה כללית בציבור הלאומי שב"ה יש עבור מי להצביע בבחירות הקרובות ולא יתבזבזו קולות כפי שקרה במערכות הבחירות הקודמות.

 

ההתלבטות העיקרית בציבור הלאומי היא בין הצבעה לליכוד או לישראל ביתנו ובין הצבעה לאיחוד הלאומי. לכך התייחס אלדד בנקודות הבאות:

 

1)    בעניין השאלה מה יקרה אם בגלל הצבעה לאיחוד הלאומי לא יהיו מספיק קולות לליכוד וציפי לבני או ברק יתבקשו להרכיב ממשלה- ענה אלדד שמה שחשוב הוא מספר המנדטים של כל גוש .  הרכבה הממשלה תוטל על הגוש עם הקולות הרבים יותר ולכן אין חשש שהצבעה לאיחוד לאומי תמנע מהליכוד להקים ממשלה.

2)    נתניהו מעוניין בקיומה של מפלגה אידיאולוגית ימינה מהליכוד,כדי למרכז את הליכוד. ככל שהאיחוד הלאומי תהיה חזקה יותר,יגדלו הסיכויים שהאיחוד הלאומי תהיה בממשלת ליכוד והממשלה הזאת לא תידחף שמאלה. העדר גוש אידיאולוגי ימינה מהליכוד יחייב את נתניהו ליצור ממשלת מרכז-שמאל ויגדלו הסיכונים שממשלה כזו תסכים להקמת מדינה פלשתינית.

3)    נכון שבליכוד יש מועמדים המוכרים כימניים אבל ביבי יכול בקלות להתעלם מהם. אלדד הבהיר שבסופו של דבר הצבעה לליכוד היא הצבעה לביבי נתניהו. ואלדד הזכיר מי הוא ביבי נתניהו היום. בחמש שנים האחרונות לא שמעו את ביבי מדבר נגד הקמת מדינה פלשתינית, לא בכתב ולא בעל פה. יתרה מזאת, לפני למעלה משנה שאל אריה אלדד את נתניהו מה עמדתו בנושא הקמת מדינה פלשתינית וביבי ענה לו: "מה ששלהם שלהם". כלומר, לא נשוב  לשכם, לחברון, לרמאללה- הסביר נתניהו. לאחר דברים מדאיגים אלו- ברור לכל שיש צורך חיוני לאיחוד לאומי חזק בכנסת. אי אפשר גם לשכח לרגע כי נתניהו הצביע בכנסת בעד חוק ההתנתקות יחד עם לימור לבנת, ישראל כץ ויובל שטייניץ. כל אלו הזועקים עתה "חמאסטן" הם אלו שהקימו אותה במו ידיה ואי אפשר לסמוך עליהם גם בעתיד.

 

הקהל באולם גילה מעורבות  ושאל המון שאלות. עצר את שטף השאלות יענקלה שטרנברג, ראש מטה ארגון של האיחוד הלאומי שבקש לגשת לצד המעשי באומרו שיש לנו 31 יום להשיג מינימום עשרה מנדטים והדבר בהחלט אפשרי אם כולנו נתגייס. הוא ביקש מהאנשים להירשם ולהתנדב לפעילות והציבור נענה ברצון רב.

 

יהודית קצובר ונדיה מטר סיימו את  הערב בחלוקת דפי הרשמה ויציאה לעבודה כשעל דף הפעילות מצוטטים בהדגשה דבריו של מנחם אוסישקין:

" כאשר עם ישראל יגאל את ארץ ישראל- תגאל ארץ ישראל את עם ישראל".

 

 לאחר הסיום הרשמי של הכנס נשארו פעילים רבים וכבר החלו בתכנון מעשי באזורים שלהם.

 

אין ספק- ב"ה – ערב מוצלח ועם עבודה מאומצת של כל אוהבי ארץ ישראל, בע"ה נצליח.

 

תמונות שצילמה רבקה ריבק

http://www.yeshabulletin.com/FIGHT%20BACK/FightBack.htm

 

 

לפרטים: מרכזות פורום נשים ארצי

יהודית קצובר 0545866059

רחל סילבצקי 025865307

נדיה מטר 0505500834

 

 

 

                                                                                    January 11, 2009

 

The first conference of National Union (Ichud Leumi ) activists organized by the Women's Forum for the National Union was held at the Israel Center.

 

            About one hundred activists from throughout Israel gathered , Motzei Shabbat, Saturday night, parashat Vayehi, at the Israel Center in Jerusalem for a planning and work conference for the success of the National Union (Ichud Leumi) in the upcoming elections.

 

            The evening was opened by the representatives of the Women's Forum: Yehudit Katzover, the founder and director of an educational program in Kiryat Arba-Hebron; Rachel Silvetski, former Chair, Emunah; and Nadia Matar, Chair of Women in Green. They emphasized that the National Union (Ichud leumi)  is the only movement to have raised the banner of Eretz Israel. Only the National Union provides a response to the threat by domestic and foreign enemies who are planning the destruction of the settlement enterprise in Judea and Samaria and the establishment of a Palestinian state that will threaten the very existence of the State of Israel.

 

            Yehudit Katzover quoted the statement by Rabbi Charlap that the main point is Eretz Israel, and everything issues forth from it. It is not sufficient to know this, she added, it must be translated into actions: to possess and expand within Eretz Israel. The National Union (Ichud Leumi) representatives are always in the field, answer every call, in Shdema, Homesh, Sha'ar Hamizrach, the me'ahazim [outpost settlements], the South, and wherever Eretz Israel calls them. Thank God, we have been privileged to have a party arise that proudly raises the banner of Eretz Israel, she said. We have been greatly privileged to volunteer for its success, which is our and Eretz Israel's success. The list is composed of superb candidates who represent Eretz Israel in all its diversity, religious and nonreligious, who have succeeded in unifying on behalf of Eretz Israel. With God's help, we will do and we will succeed!

 

            Rachel Silvetski related to the subject of women, and to the fact that at present there are no women on the National Union (Ichud Leumi) list.

 

            "We women raise the banner of Eretz Israel, and send our sons and husbands - infused with faith and dedication to the Land of Israel, the people of Israel, and the Torah of Israel - to war for our right here. Our sons and husbands, those who were expelled from Gush Katif and those who were beaten at Amona and at Beit Hashalom, are fighting now in Gaza. The "orange" boys bear the burden and pay a heavy price. May they all return safely, with God's help."

            Relating to the prayer of Hannah, Silvetski said: Just look at the power of persuasion, we women know how to request what we want in a special way, even of the Holy One, Blessed be He. The woman has a special understanding, a psychological understanding, and perhaps this is the source of the power of persuasion. Public office isn't necessary for this persuasion. Action and effort are necessary; publicity isn't needed to succeed in tasks.

            It isn't necessary to be in the Knesset, one can, but it's not a must. Public office and fanfare aren't needed for a woman to perform significant activity.

            She added another central point: In my hierarchy of values, my self-respect as a human being says that, first of all, one must identify with the vision of the party for which I vote and with its list, while all the rest takes second place.

 

            And our list is superb. As a young woman I worked as Katzele's assistant when he built the yeshivah in Beit El, and there is no one who is more devoted, possessing vision and leadership and action ability, than he is. (Katzele is Ichud leumi number 1). Thank God that he is willing to lead ... I don't choose a party according to the number of women in it. I am not only a woman, I am Jewish, national, and religious. I want all of you to follow this feminine power, feminine work, and feminine comprehension, and, with God's help, we will succeed.

 

            MK Aryeh Eldad electrified the audience with his encouraging, forceful, and convincing words. He spoke about the fortunate unification of the Tekumah, Hatikvah, Moledet, and Eretz Israel Shelanu movements into one movement-the National Union (Ichud Leumi).

 

            MK Eldad explained why, of all the parties running for the Knesset, only the National Union will act, without any reservations or compromises, for Eretz Israel and against the establishment of a Palestinian state.

 

            Eldad declared that there is much work. From talks with the national public he gained the impression that not all are aware of the National Union's existence. He is convinced that in the coming days, when the "Not to Fear at All" campaign will begin, things will become clear and the number of National Union Knesset seats will rise in the polls even further. He noted that whoever is aware of the existence of the National Union (Ichud Leumi) is enthusiastic, and exhibits involvement and the willingness to act. The national public breathed a general sigh of relief that, thank God, there's a party to vote for in the upcoming elections and votes won't be wasted, as happened in the previous election campaigns.

 

            The main indecision in the national public is between voting for the Likud or Yisrael Beiteinu, on the one hand, or for the National Union, on the other. Eldad accordingly related to the following points:

 

1) As regards the question, what will happen if, because of the vote for the National Union (Ichud leumi), the Likud will not have enough votes and Tzipi Livni or Barak will be asked to form a  government - Eldad replied that what is important is the number of each bloc's Knesset members. The bloc with the most votes will be tasked with forming a government, and therefore it is not to be feared that a vote for the National Union will prevent the Likud from forming a government.

 

2) Netanyahu desires the existence of an ideological party to the right of the Likud in order to place the Likud in the center. The stronger the National Union (Ichud Leumi) will be, the greater the probability that it will be part of a Likud government, and that this government will not be pushed to the left. The absence of an ideological bloc to the right of the Likud will force Netanyahu to form a center-left government, and will increase the probability that such a government will agree to the establishment of a Palestinian state.

 

3) It is true that the Likud has candidates who are known as right-wing, but Bibi could easily ignore them. Eldad explained that, in the final analysis, a vote for the Likud is a vote for Bibi Netanyahu. Eldad noted who is Bibi Netanyahu today. In the past five years, Bibi was not heard to speak against the establishment of a Palestinian state, neither in writing or orally. Furthermore, more than a year ago Aryeh Eldad asked Netanyahu what was his position on the subject of the establishment of a Palestinian state, and Bibi answered him: "What's theirs is theirs." That is, Netanyahu explained, we will not return to Shechem, Hebron, Ramallah. After this worrying statement, the need for a strong National Union in the Knesset is clear to all.  Nor can we forget for a moment that Netanyahu voted in the Knesset for the Disengagement Law, together with Limor Livnat, Israel Katz, and Yuval Shteinitz. All those who now cry about "Hamasland" are those who established it with their own hands, and they can't be relied upon in the future, as well.

 

            The audience in the hall actively participated, and asked countless questions. The flow of questions was stopped by Yankele Sternberg, the head of the National Union's Organization Department, who wanted to address the practical side, by saying that we have 31 days to attain a minimum of ten Knesset members, and this is definitely possible if we all mobilize. He asked people to sign up and volunteer for activity, and the public willingly assented.

 

            Yehudit Katzover and Nadia Matar concluded the evening by distributing sheets for registration and work assignments, with the action sheets prominently quoting the words of Menahem Ussishkin: "When the people of Israel will redeem the Land of Israel,  the Land of Israel will redeem the people of Israel."

 

            After the official conclusion of the gathering, many activists remained and already began the active planning for their regions.

 

            There is no doubt - thank God, this was a successful evening, and with strenuous work by all lovers of Eretz Israel, with God's help, we will succeed.

 

For pictures of the evening please click on (pictures by Ryvka Ryback)

 

http://www.yeshabulletin.com/FIGHT%20BACK/FightBack.htm

 

For details - the coordinators of the National Union (Ichud leumi)Women's Forum:

Yehudit Katzover: 0545-866059

Rachel Silvetski: 02-5865307

Nadia Matar: 0505-500834

 


No comments: